Logo

Hello NEw

११ हजार युवालाई सीपमूलक तालिमकाठमाडौं, ९ पुस । सरकारले झन्डै ११ हजार बेरोजगार युवालाई सीपमूलक तालिम दिने भएको छ । तालिमपछि रोजगारीमा जान सक्ने, आफैं व्यवसाय सञ्चालन गर्न सक्षम बन्ने व्यावसायिक शिक्षा तथा तालिम अभिवृद्धि परियोजना (इभेन्ट)ले जनाएको छ ।

इभेन्टले अनलाइनमार्फत आवेदन माग गरेको थियो । २६ हजार ३ सय ५९ आवेदक माध्येबाट १० हजार ९ सय ४१ जना छनोट गरिएको छ ।

तालिम तीन महिना अर्थात् ३ सय ९० घण्टाको हुनेछ। इभेन्टले पहिलो चरणमा सन् २०११ अगस्टदेखि २०१५ अक्टोबरसम्म यो परियोजना चलाएको थियो । दोस्रो चरणमा २०१७ सेप्टेम्बरदेखि सञ्चालित परियोजना सन् २०२२ जुलाईसम्म चल्नेछ ।

तालिममा छनोट युवालाई भृकुटीमण्डपमा भेला गराएर इभेन्टले अन्तक्र्रिया चलाएको छ । उनीहरूलाई भौचर (तालिमका लागि योग्य भएको प्रमाण) वितरण गरिएको छ। उनीहरूले रोजेको विषय र बजारको आवश्यकताअनुसार आफूलाई पायक पर्ने ठाउँमा तालिम लिन पाउनेछन् ।

काठमाडौं, भक्तपुर र ललितपुरमा रहेका तालिमप्रदायक संस्थामा मात्र तालिम लिनुपर्नेछ। इभेन्टले प्राविधिक तथा रोजगारप्रदायक संस्थामध्ये ५८ वटा छानेको छ । यिनै संस्थाले सोमबार तालिम लिन चाहने व्यक्तिलाई भौचर वितरण गरेका हुन् । तालिम पनि यी संस्थाले दिनेछन्। तालिममा १६ वर्षदेखि ४० वर्षसम्मका युवा सहभागी हुन पाउँछन् ।

भौचर पाएकाहरूले ५८ संस्थामार्फत ३४ वटा पेसागत विषयमा तालिम लिनेछन् । अफ सिजन भेजिटेबल उत्पादक, असिस्टेन्ट ब्युटिसियन, असिस्टेन्ट वेटर, आर्क वेल्डर, आल्मुनियम फेब्रिकेटर, इन्डस्ट्रियल इलेक्ट्रिसियन, इन्डियन कुक, ईसीडी फेसिलेटर, कन्टिनेन्टल कुक, कम्युनिटी एग्रिकल्चर असिस्टेन्ट, कभ्युनिटी लाइभस्टक असिस्टेन्ट, कार्पेट वेभरसम्बन्धी तालिम दिइनेछ ।

त्यसबाहेक कुक, चाइनिज कुक, जुनियर कम्प्युटर हार्डवेयर, टेक्निसियन, जुनियर प्लम्बर, टायल मार्बल फिटर, टेलरिङ, टेलिकम टेक्निसियन, डे«स मेकर, थान्का आर्ट, फेसन डिजाइनर, बार्बर, बिल्डिङ इलेक्ट्रिसियन, एनिमल हेल्थ वर्कर, मोबाइल रिपेयर टेक्निसियन, मोटरसाइकल सर्भिस मेकानिक्सलगायत विषयमा पनि तालिम दिइनेछ ।

शिक्षा विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयअन्तर्गत रहेको इभेन्टले विश्व बैंकको आर्थिक सहयोगमा यो परियोजना सञ्चालन गर्दै आएको छ । यो कार्यक्रम सुविधाविहीन समूहका दलित, लोपोन्मुख, अति सीमान्तकृत तथा सीमान्तकृत, आदिवासी जनजाति र गरिबप्रति लक्षित छ । रोजगारप्रदायक संस्थाले तालिम लिएकालाई पहिलो चरणमा तीन महिना र दोस्रो चरणमा तीन महिना रोजगारीको सुनिश्चितता गराउनुपर्ने इभेन्टले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्